ثبت سفارش در سامانه IPValid

آموزش

آشنایی کامل با نحوه کار موتور جستجو

نحوه کار موتور جستجو

وقتی جستجویی در یک موتور جستجو گر انجام و نتایج جستجو ارائه میشود کاربران در واقع نتیجه ی بخش های متفاوت موتور های جستجو را می بینند . موتور جستجو گر قبلاً پایگاه داده اش را آماده کرده است و اینگونه نیست که درست در همان لحظه جستجو همه ی وب را بگردد . در ادامه با تیم IPValid همراه باشید تا با نحوه کار موتور جستجو آشنا شوید.

بسیاری ازخود می پرسند که چگونه امکان دارد گوگل در کمتر از یک ثانیه تمام سایت های وب را بگردد و میلیون ها صفحه را در نتیجه ی جستجوی خود ارائه کند ؟ نه گوگل و نه هیچ موتور جستجوی دیگری توانایی انجام این کار را ندارد.همه ی آنها در زمان پاسخگویی به کاربران، تنها در پایگاه داده ای که در اختیار دارند به جستجو می پردازند و نه در وب !

موتور جستجوگر به کمک بخش های متفاوت خود، اطلاعات مورد نیاز را قبلاً جمع آوری، تجزیه و تحلیل میکند و آن را در پایگاه داده اش ذخیره می نماید و به هنگام جستجوی کاربر، تنها در همین پایگاه داده می گردد.

بخش ها مجزای یک موتور جستجو

  1. Spiderیا عنکبوت
  2. Clrawlerیاخزنده
  3. Indexerیابایگانی کننده
  4. Data baseیا پایگاه داده
  5. Ranker یا سیستم رتبه بندی

عنکبوت(نرم افزار اسپایدر یا روبوتRobot )

نرم افزاری است که به عنوان یک فرمانده برای اسپایدر عمل میکند. آن مشخص میکند که اسپایدر کدام صفحات رامورد بازدید قرار دهد در واقع کراولر تصمیم میگیرد که کدام یک از لینک های صفحه ای که اسپایدر در حال حاضر در آن قرار دارد، دنبال شود. ممکن است همه ی آن ها را دنبال کند و یا هیچ کدام را دنبال نکند.

کراولر یا خزنده

کراولر، ممکن است قبلاً برنامه ریزی شده باشد که آدرس های خاصی را طبق برنامه در اختیار اسپایدر قرار دهد تا از آنها دیدن کند، دنبال کردن لینک های صفحه به این بستگی دارد که موتور جستجو گر چه حجمی از اطلاعات یک سایت را میتواند در پایگاه داده اش ذخیره کند و همچنین ممکن است اجازه ی دسترسی به بعضی ازصفحات موتور جستجو گر داده شده باشد.

شما به عنوان دارنده ی سایت، همان طور که دوست دارید موتور های جستجو گر اطلاعات سایت شما را با خود ببرند، می توانید آنها را از بعضی از صفحات سایت دور کنید و اجزای دسترسی به محتوای آن سایت را به آن ها ندهید.

تنظیم میزان دسترسی موتور های جستجو گر به محتوای یک سایت توسط پروتکل Robotsانجام میشود. به عمل کراولر خزش میگویند.

نرم افزار Indexer  بایگانی کننده

تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط اسپایدر در اختیار ایندکسر قرار می گیرد. در این بخش اطلاعات ارسالی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و به بخش های متفاوتی تقسیم می شوند. تجزیه و تحلیل بدین معنی است که مشخص میشود اطلاعات از کدام صفحه ارسال شده است ، چه حجمی دارد ، کلمات موجود در آن کدام است ، کلمات چند بار تکرار شده است ، کلمات در کجا صفحه قرار دارند و….  .

در حقیقت Indexer، صفحه را به پارامتر های آن خرد مبکند و تمام این پارامتر ها را به یک مقیاس عددی تبدیل میکند تا سیستم رتبه بندی بتواند پارامتر های صفحات مختلف را با هم مقایسه کند.

در زمان تجزیه و تحلیل اطلاعات، Indexer، برای کاهش حجم داده ها از بعضی از کلمات که بسیار رایج هستند صرف نظر می کند نظیر an،a،is،WWW،the،و…. از این گونه کلمات هستند.

Data base(پایگاه داده)

تمام داده های تجزیه  و تحلیل شده در ایندکسر، به پایگاه داده ارسال میگردد . در این بخش داده ها گروه بندی، کد گذاری و ذخیره می شود .

همچنین داده ها قبل از آن که ذخیره شوند، طبق  تکنیک های خاصی فشرده میشوند تا حجم کمی از پایگاه داده را اشغال کنند.

یک موتور جستجو گر باید پایگاه داده ی عظیمی باشد و به طور مداوم حجم محتوای آن را گسترش دهد و البته اطلاعات قدیمی را هم به روز نماید. بزرگی و به روز بودن پایگاه داده یک موتور جستجو گر امتیاز محسوب می شود.

نحوه کار موتور جستجو

Ranker(سیستم رتبه بندی)

بعد از آن که تمام مراحل قبل انجام شد، موتور جستجو گر آماده پاسخ گویی به سوالات کاربران است کاربران چند کلمه را در جعبه ی جستجو آن وارد میکنند و سپس با فشردن Enter منتظر پاسخ میمانند.

برای پاسخ گویی به در خواست کاربر، ابتدا تمام صفحات موجود در پایگاه داده که به موضوع جستجو شده، مرتبط هستند، مشخص  میشوند.

پس از آن سیستم رتبه بندی وارد عمل شده، آنها را از بیشترین ارتباط تا کمترین ارتباط مرتب می کند و به عنوان نتایج جستجو به کاربر نمایش می دهد.

حتی اگر موتور جستجو گر بهترین و کامل ترین پایگاه داده را داشته باشد اما نتواند پاسخ های مرتبطی را ارائه کند یک موتور جستجو گر ضعیف خواهد بود. در حقیقت سیستم رتبه بندی قلب تپنده ی یک موتور جستجو گر است و تفاوت اصلی موتور های جستجو گر در این بخش قرار دارد.

حال که با نحوه کار موتور جستجو آشنا شدید پیشنهاد میکنم پست های دیگر سایت در مورد موتور های جستجو را مطالعه کنید .

پست های مرتبط
آموزش

طراحی وب و ترند های آن در سال 2020

آموزشخدماتدیجیتال مارکتینگ

به صفحات مهمتان حتما ارزش خاص بدهید .

آموزشاستارتاپدیجیتال مارکتینگشبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM)به چه معناست؟

آموزش

شبکه های تحویل محتوا ( CDN )

جهت اطلاع از آخرین اخبار فناوری
با ما همراه باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارزش خواندن دارد...
افزایش ورودی گوگل