ثبت سفارش در سامانه IPValid

آموزشتکنولوژیدیجیتال مارکتینگ

تجارت الکترونیک وکسب وکار الکترونیک

تجارت الکترونیک وکسب وکار الکترونیک

تعریف بنگاه دیجیتالی

یک بنگاه دیجیتالی بنگاهی است که در آن نزدیک به همه مناسبات کاری سازمان با مشتریان عرضه کنندگان و کارکنان به صورت دیجیتالی و به واسطه ی آن انجام میشوند.

اینترنت میتواند هزاران نفر را در یک شبکه به هم متصل ساخته، شالوده ای برای مکان بازار الکترونیکی گسترده ایجاد کند.

بازار الکترونیکی یک سیستم اطلاعات است که خریداران و فروشندگان زیادی را به هم مرتبط می کند تا به تبادل اطلاعات، کالاها، خدمات و پرداخت ها بپردازند. از طریق رایانه ها و شبکه ها این سیستم ها مانند واسطه های الکترونیکی، باهزینه های کاهش یافته برای تراکنش های بازار نمونه، مانند جور کردن خریداران و فروشندگان، قیمت گذاری ها، سفارش کالاها و پرداخت صورت حساب ها عمل میکنند. (باکوس،1998)

خریداران و فروشندگان می توانند تراکنش های خرید و فروش را، صرف نظر از محل آن ها، به صورت الکترونیکی کامل کنند. مجموعه گسترده ای از کالاها و خدمات درسراسر دنیا با استفاده از اینترنت به عنوان یک مکان بازار جهانی تبلیغ، خرید و مبادله می شوند.

شرکت ها به شدت در حال ایجاد بروشور های الکترونیکی چشم نواز، آگهی های تبلیغاتی، کاتالوگ های کالا و فرم های سفارش بر روی شبکه جهان گستر هستند. همه ی انواع کالاها و خدمات، شامل گل های تازه، کتاب ها، مستغلات، صفحه های موسیقی، لوازم الکترونیکی و استیک ها بر روی وب قابل دسترسی هستند.

بسیاری ازخرده فروشان، مانند  واین دات کام، که یک منبع شراب و مواد غذایی است، سایت خودرا بر روی وب دارند. دیگران کالاهای خود را از طریق مراکز خریدالکترونیکی، مانند شاپ ناو دات کام عرضه می کنند. مشتریان میتوانند کالاهای مورد نظر خود را بر روی این مراکز خرید به وسیله خرده فروش، اگر میدانند چه میخواهند، یا به وسیله نوع کالا، پیدا کرده سپس به طور مستقیم کالاها را سفارش دهند.

حتی داد و ستد مالی الکترونیکی برای سهام، اوراق قرضه، شرکت های سرمایه گذاری و دیگر ابزارهای مالی وارد وب شده است.

وب به طور فزاینده ای برای تراکنش های مؤسسه هم استفاده میشود.برای مثال، خطوط هوایی میتوتنند برای سفارش قطعاتبه صورت الکترونیکی و بررسی وضعیت سفارش خود از وب سایت شرکت بوئینگ استفاده کنند.

قابلیت دسترسی جهانی به اینترنت برای تبادل تراکنش ها میان خریداران و فروشندگان درحال تقویت رشد تجارت الکترونیک است. تجارت الکترونیک شامل فرآیند خرید و فروش کالاها و خدمات به صورت الکترونیکی با تراکنش های بازار، مانند تبلیغات، بازاریابی، پشتیبانی مشتریان، تحویل و پرداخت پشتیبانی میکنند. باجایگزینی رویه های دستی و مبتنی برکاغذ به وسیله ی بدیل های الکترونیکی و با استفاده ازجریان های اطلاعات به روش های نو و پویا، تجارت الکترونیک میتوانند به سفارش دهی، پرداخت مربوط به کالاها وخدمات درحالی شتاب بخشد که هزینه های عملیاتی وموجودی کالای شرکت راکاهش می دهد.

اینترنت به عنوان سکوی فناوری اولیه برای تجارت الکترونیک نمایان می شود. آنچه به همین اندازه اهمیت دارد این است که فناوری اینترنت شروع به تسهیل مدیریت باقی مانده کسب وکار یعنی انتشار شیوه های کارگزینی کارکنان ، مرور تراز حساب ها و طرح های تولید، تهیه ی برنامه ی زمان بندی تعمیر و نگهداری، تجدید نظر در اسناد طراحی و هماهنگ کردن تیم ها وگرئه های کاری دور دست کرده است. شرکت ها همچنین در حال بهره گرفتن از ارتباط پذیری و سهولت استفاده از فناوری بر فناوری اینترنت هستند. ایجاد شبکه های شرکتی داخلی به نام اینترانت هستند که مبتنی برفناوری اینترنت هستند.

شمار اینترانت های خصوصی برای ارتباطات، همکاری و هماهنگی سازمانی در حال اوج گرفتن است. به اینترانت های خصوصی که به کاربران مجاز در خارج از سازمان گسترش یافته اند اکسترانت میگویند و بنگاه ها از این شبکه ها برای هماهنگ ساختن فعالیت های خود با بنگاه های دیگر برای تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیک استفاده میکنند.

تجارت الکترونیک

مثال هایی از تجارت الکترونیک

  1. در وب سایت drugstores.com مشترکان می توانند داروهای نسخه ای و کالاهای بهداشتی، زیبایی و آرایشی را به صورت آنلاین خریداری کنند. اینترنت در حال تقویت رشد تجارت الکترونیک است.
  2. تراولاسیتی وب سایتی را ارائه می دهد که مصرف کنندگان از آن برای برنامه ریزی سفر و تعطیلات استفاده کنند. بازدید کنندگان می توانند اطلاعاتی درباره ی خطوط هوایی و هتل را به صورت آنلاین از طریق این وب سایت انجام دهند.

مثال هایی از کسب وکار الکترونیک

  • دانشمندان روشه بایوساینس در سراسر دنیا برای به اشتراک گذاردن پژوهش ها و بحث ها درباره ی یافته ها از یک اینترانت استفاده میکنند. این اینترانت همچنین یک دفترچه تلفن شرکتی و روزنامه ارائه می دهد.
  • شرکت ای دی اس برای تأمین دسترسی 70هزار نفراز کارکنان خود به اطلاعات شخصی  امتیازات بهداشتی بر اساس محل، سن، حقوق و وضعیت خانوادگی از یک اینترانت استفاده می کنند.

هم تجارت الکترونیک وهم کسب و کار الکترونیک می توانند روش انجام کار را به طور اساسی متحول سازند. سازمان ها برای استفاده موفقیت آمیز از اینترنت و فناوری های دیجیتالی دیگر برای تجارت الکترونیک کسب و کار الکترونیک و به وجود آوردن بنگاه های دیجیتالی، ممکن است ناچار به تعریف دوباره ی مدل های کسب وکار خود باشند. (برگرفته از کتاب اداره کردن بنگاه های دیجیتالی ،جلد اول نویسندگان کنت سی.لاودن وجین پی.لاودن ترجمه ی احمد هرمزی)

پست های مرتبط
آموزش

طراحی وب و ترند های آن در سال 2020

آموزشخدماتدیجیتال مارکتینگ

به صفحات مهمتان حتما ارزش خاص بدهید .

آموزشاستارتاپدیجیتال مارکتینگشبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM)به چه معناست؟

آموزش

شبکه های تحویل محتوا ( CDN )

جهت اطلاع از آخرین اخبار فناوری
با ما همراه باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارزش خواندن دارد...
اهمیت داشتن سایت برای کسب و کارها