ثبت سفارش در سامانه IPValid

آموزش

شبکه های تحویل محتوا ( CDN )

شبکه های تحویل محتوا ( cdn )

شبکه های تحویل محتوا

یک شبکه تحویل سریع محتوا ( CDN ) فایل ها وب سایت را در مکان های مختلف قرار می دهد تا فردی که از صفحه وب شما استفاده می کند سریعترین نسخه آن را دریافت کند.

اگر شما در حال بررسی CDN هستید ، این صفحه با نشان دادن مراحل مورد نیاز و تعیین شرایط استفاده شده (که می تواند گیج کننده باشد ) به شما کمک می کند.  

مهم نیست که شرکت تحویل محتوا شما در حال استفاده از این صفحه هستید ، به طور کلی به CDN ها نگاه عمیقتری خواهید کرد تا بتوانید تصمیم آگاهانه بگیرید.

خب بازم با یکی دیگر از مباحث مهم در وب سایت و سئو در خدمت شما هستیم تا بتوانیم شما را در این راه آگاه تر کنیم .

امروز میخواهیم برایتان در رابطه با CDN صحبت کنیم . با تیم آی پی ولید همراه باشد .

CDN چیست؟

یک شبکه تحویل محتوا ( CDN ) یک شبکه از سرورهای واقع در بخش های مختلف یک کشور ( یا جهان ) است که فایل هایی را که بازدیدکنندگان وب سایت شما از آن استفاده می کنند را ذخیره کرده و به دسترسی آنها  می رساند.

دلیلی که برای آن وجود دارد این است که یک مقدار قابل اندازه گیری از تأخیر ( زمان انتظار ) برای یک کاربر وبسایت که از یک صفحه بازدید می کند ، است که هزاران مایل دورتر میزبانی می شود ، وجود دارد.

مسائل مسیریابی وجود دارد که می تواند زمانی رخ دهد که یک کاربر چنین صفحه وبی را ببیند.  اگر کسی در نیویورک از یک صفحه وب استفاده کند که در لس آنجلس میزبانی ( هاست وب سایت ) می شود ، به دلیل مسائل مسیریابی بالا و فاصله ای که فایل ها برای نشان دادن ، دارند ، یک نسخه کندتر از این صفحه وب را مشاهده می کنند.

با داشتن فایل های خود را بر روی چندین سرور در چند منطقه جغرافیایی می توانید اطمینان حاصل کنید که کاربر فایل هایی را که در نزدیکی آنها قرار دارد بارگیری می کند .

شبکه های تحویل محتوا ( cdn )

آیا سایت شما به یک CDN نیاز دارد؟

به صورت کلی شبکه های تحویل محتوا بخشی از استراتژی وب سایت هستند ، اما آنها نمی توانند اولین گام برای بهبود سایت شما باشند.  مهم است که اطمینان حاصل کنید که همه چیزهایی را که می توانید انجام دهید قبل از مصرف هزینه و پیچیدگی یک شبکه تحویل محتوا انجام دهید.

من صادقانه می گویم که برای بسیاری از وب سایت ها مجموعه ای از اولویت ها وجود دارد:

 1. سایت خود را برای کاربران خود شگفت انگیز کنید
 2. بهبود سرعت صفحات سایت شما
 3. سایت خود را به اشتراک بگذارید
 4. در صورتی که CDN بیشتر کمک کند تصمیم بگیرید

بعضی از انواع سایت ها تقریبا همیشه از CDN بهره مند می شوند:

 • سایتهای جریان ویدئوهای بزرگ
 • سایت هایی که عمدتا فایل های رسانه ای بزرگ مانند سایت های تصویری را تشکیل می دهند
 • سایتهایی که ترافیک سنگین در کشورهای مختلف دارند

برخی از سایت هایی که تقریبا هرگز به CDN نیاز ندارند:

 • سایت های کسب و کار محلی ( رستوران ها، سالن های زیبایی و غیره )
 • سایتهایی که ترافیک اصلی خود را در یک منطقه یا منطقه جغرافیایی دارند

چرا CDN ها بسیار محبوب هستند؟

دلیل واقعی این است که بسیاری از شرکت ها و مدیران وب اکنون از CDN  ها استفاده می کنند ، زیرا Google شروع به استفاده از صفحات وب به عنوان یک عامل رتبه بندی کرده است . با این حال، شبکه های تحویل محتوا یک تجربه سریعتر برای کاربران فراهم می کنند و به این معنی است که کاربران شادتر که چیزهای بیشتری را خریداری می کنند و بر روی تبلیغات بیشتری کلیک می کنند.  

دلیل دیگری که برای استفاده از CDN ، افزایش چشم گیر تبلت و کاربران تلفن همراه است که به سرعت بیشتر از کاربران دسکتاپ که اتصالات اینترنتی را پایدارتر می کنند بستگی دارد.

CDN ها تبدیل به یک قسمت defacto از یک ابزار وب مستر هستند و حتی اگر شما هم اکنون آن را دریافت نکنید ، احتمالا مجبور خواهید بود بعدا این کار را انجام دهید.

هزینه ی CDN چقدر است؟

درست مثل تقریبا هر سرویس وب ارائه شده ، در تمام سطوح هزینه ها برای شبکه های تحویل محتوا از رایگان به هزاران دلار وجود دارد.

شرکت های شبکه تحویل محتوا

برخی از شرکت های شناخته شده و قابل اعتماد CDN :

 • Cloudflare  (دارای گزینه رایگان است)
 • Fastly
 • Amazon CloudFront
 • MaxCDN
 • Akamai
 • Cachefly
 • Keycdn

سختی های راه اندازی CDN چیست ؟

هر شبکه تحویل محتوا که شما استفاده می کنید نیاز به برخی از مراحل است که می تواند خسته کننده باشد . این یک کاره 5 دقیقه ای نیست (حتی اگر آنها می گویند(.  من چند ساعت به طور خاص اختصاص دادم تا بتوانم خودم کارهای مورد نیاز را تنظیم کنم و راه هارا یاد بگیرم . زمان صرف یادگیری اصطلاحات جدید ، بررسی چیزها و اطمینان از اینکه محتوای شما درست تنظیم شده است.

آیا مشتریان من فقط در یک کشور نیاز به CDN دارند؟

پاسخ سریع بله است ، به ویژه اگر شما در یک کشور بزرگ مانند ایالات متحده هستید . پاسخ طولانی تر این است که اگر کشور شما بسیار کوچک باشد و مطمئن شوید که فقط باید با مردم در کشور خود ارتباط برقرار کنید ، ممکن است به CDN نیاز نداشته باشید. آمریکا یک نمونه خوب از یک کشور بزرگ است که در آن CDN ها بهبود کیفی به سرعت صفحه را ارائه می دهند ، لیختناشتاین (کشوری با تنها 70 مایل مربع) نمونه ای از یک کشور کوچک است.

چگونه CDN را تنظیم می کنید؟

گام های اصلی برای راه اندازی CDN عبارتند از:

 • ثبت نام برای یک سرویس
 • می دانید که چه فایل هایی استفاده می کنید
 • گرفتن فایل های خود را به سرورهای CDN
 • در مورد چگونگی نامگذاری URL های خود (CNAME) تصمیم بگیرید
 • اطمینان از صفحات وب شما با استفاده از فایل هایی که به CDN ارسال می کنید ، می باشد
 • آزمایش کردن

می دانید که چه فایل هایی استفاده می کنید

 در بسیاری موارد شما از یک CDN برای خدمت به مواردی مانند تصاویر خود،  CSS و جاوا اسکریپت استفاده می کنید. اینها منابع وب سایت هستند.  چنین فایل هایی باعث می شود تا کاربرانی که از وب سایت شما از مکان های دور استفاده می کنند ، مشکلات زیادی داشته باشند . داشتن این دارایی ها در سرورهای نزدیک به کاربران شما ، این امتیاز مثبت را دارد که فایل های شما باسرعت بیشتری لود بشود که فقط به خاطر داشتن یک شبکه تحویل محتوا است .

پیشنهادات مختلف از CDNS های مختلف وجود دارد، اما در اکثر موارد،  HTML  شما از وبسایت شما می آید و دارایی های شما از CDN می آید.

گرفتن فایل های خود از سرورهای CDN

این گام ساده ، همیشه ساده نیست و با هر CDN، شما باید فایل هایی را که می خواهید در سرورهای وب CDN خدمت کند را جای دهید . بعضی از مکان ها گزینه هایی برای انجام این کار ، برای شما تقریبا به طور خودکار وجود دارد ، و بعضی از آنها نمی توانند.

بسیاری از تنظیمات خودکار را در صورت استفاده از وردپرس یا دیگر سیستم های مدیریت محتوا می پسندید.

اما فرض اصلی در تمام CDN ها یکسان است. شما باید فایل های خود را توسط شبکه میزبانی کنید و این معمولا یک مرحله از بارگذاری آن فایل ها ، در جایی یک بار است و شبکه تحویل محتوا سپس آن فایل ها را در شبکه خود تکرار می کند.

تصمیم بگیرید که آدرسهایتان را نام ببرید ( CNAME )

هنگامی که پرونده های شما در سرورهای CDN هستند ، ممکن است آدرس های مختلفی از آنها داشته باشند. بیایید نمونه ای از CSS پر کنیم.  فایل CSS قدیمی شما در example.com/css/main.css بوده ، حالا که شما از یک CDN  استفاده می کنید، فایل CSS خود را در یک URL واقع می شود که ممکن است به عنوان این “dfg233445577449dhhty74 / main.css”  ظاهر شود، اما از آن نترسید !

شما می توانید از این آدرس ها برای دارایی های وب استفاده کنید، اما مطمئنا به نظر نمی رسد خیلی خوب این کار را می کند، اما در عوض ما می توانیم از نام انتخابی خودمان استفاده کنیم ( شایع ترین بودن “cdn.example.com”)  و بعد از استفاده از چیزی به نام CNAME برای اطمینان از صحت و درست بودن آن به کاربران ما. این یک گام ساده است که در نتیجه فایل CSS ما از «cdn.example.com/main.css»  نتیجه می گیرد که خیلی بهتر است.

اطمینان از صفحات وب شما، پرونده های مناسب را فراخوانی می کند

این گام پیچیده ، بسیار آسان است اگر شما از وردپرس و یا یکی دیگر از CMS ها استفاده کنید.  اساسا می توانید CMS خود را به طور اتوماتیک با استفاده از سیستم های ذخیره سازی به طور خودکار فایل ها را تغییر دهید .

یک مثال برای وردپرس استفاده از W3 TOTAL CACHE  است. هر وبلاگ باید از یک سیستم ذخیره سازی ، استفاده کند و اگر شما آن را نداشته باشید وبلاگ شما احتمالا سرعت پایینی را دارا خواهد بود . با استفاده از ذخیره سازی به درستی ، گامی مهم در بهبود سرعت صفحات است برداشته و مزایای زیادی را برای کاربران شما ارائه می دهد . در مورد ما ، این نیز به ما کمک می کند تا به صورت خودکار از فایل های CDN ما استفاده کنیم.

شبکه های تحویل محتوا ( cdn )

آزمایش کردن

اکثر CDN ها یک صفحه یا داشبورد دارند که در آن شما می توانید استفاده از فایل های خود را ببینید.  راه های دیگر تست ، استفاده از webpagetest.org  و تست سایت شما از مکان های مختلف است.

رابطه CDN با مسائل در چیست؟

هنگامی که شما شروع به شنیدن درباره تغییر نام فایل می کنید ، ممکن است که شما بترسید و شما را در مورد جستجوگر خود ( بهینه سازی موتور جستجو) نگران کند.  حال حقیقت این است که CDN معتبر راه حل خوبی برای هر مشکلی در SEO دارد.

ممکن است به نظرتان پیچیده باشد!

من اعتراف می کنم که ممکن است به نظرتان پیچیده بیاید ، اما بسیار مشابه با زمانی که شما برای اولین بار با یک وب مستر کار می کردید. شاید زمانی که شما برای اولین بار آن را انجام دادید ، کمی گیج کننده بود ، زیرا برای شما تازه بود ، اما حالا می دانید که چگونه وارد شوید تا میزبان خود ، نام فایل ها و غیره را بدون هیچ مشکلی تغییر دهید.

خیلی شبیه یک میزبان جدید ، CDN  نیاز به یادگیری در هنگام تنظیم آن دارد ، اما خبر خوب این است که پس از راه اندازی ، هیچ چیز دیگری وجود ندارد که شما واقعا با آن کار کنید.  راه اندازی اولیه کار اصلی است. اگر این هنوز خیلی پیچیده است، مطمئن شوید که از CDN  که استفاده می کنید که به شما این امکان را می دهد.

از اینکه تا اینجا همراه سایت آی پی ولید بودید از شما متشکریم .

ما همواره در تلاشیم تا بهترین راه های بهبود وب سایت شما را به شما کاربران گرامی آموزش و یا خدمات مفید برای رشد وب سایتتان را فراهم نماییم و امیدواریم که در این راه همیشه همراهتان باشیم .

وب سایت آی پی ولید همچنین خدماتی متنوع همچون افزایش بازدید سایت و افزایش بازدید گوگل ویا خدماتی در رابطه با یوتیوب و ویدیو های شما و… شما را همراهی و یاری میکند .

به پایان یکی دیگر از آموزش های وب سایت ipvalid رسیدیم ، امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد ، تا آموزشی دیگر خدانگهدار .

پست های مرتبط
آموزش

طراحی وب و ترند های آن در سال 2020

آموزشخدماتدیجیتال مارکتینگ

به صفحات مهمتان حتما ارزش خاص بدهید .

آموزشاستارتاپدیجیتال مارکتینگشبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM)به چه معناست؟

آموزش

آشنایی کامل با نحوه کار موتور جستجو

جهت اطلاع از آخرین اخبار فناوری
با ما همراه باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *